UVB, UVA?? Co to takiego? Parę FAKTÓW na temat ochrony słonecznej!

Słońce sprawia, że czujesz się dobrze, pięknie i jest to niezbędne do Twojego życia. Niestety zbyt długie przebywanie na słońcu jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się.

Zmarszczki, skazy, suchość i nierównomierna powierzchnia skóry to efekty wynikające z nadmiernej ekspozycji na UVA i  UVB.

Co to za skróty? 

UVA Oddziałuje ono na skórę nie tylko wtedy, kiedy wystawiamy ją na słońce, ale także podczas dni pochmurnych. Co gorsza, dociera nawet do najgłębszych warstw skóry, uszkadzając włókna kolagenowe, a tym samym powodując efekt fotostarzenia się skóry oraz jej wysuszenie

 

UVB stymulują produkcję melaniny, czego wynikiem jest „trwała” opalenizna po około 48 godzinach. Powodują też poparzenia słoneczne, wysypki oraz odwodnienie skóry. Wskaźnikiem ochrony przed UVB jest CZYNNIK OCHRONY SŁONECZNEJ czyli SPF (Sun Protection Factor.)

 

FAKTY na temat opalania:

  • Kosmetyki na słońce oparte na filtrach chemicznych faktycznie działają po ok 30 minutach po aplikacji. Inaczej jest w przypadku filtrów mineralnych, gdzie skuteczność ochrony występuje natychmiast po nałożeniu tak długo, aż warstwa ochronna nie zostanie usunięta mechanicznie. 
  • Nie istnieje krem z filtrem, który zatrzymuje promieniowanie słoneczne w 100%. Dlatego wycofano oznaczenia SPF100, a także określenie ,,bloker”
  • Parasol z grubej tkaniny ochroni w 80% przed promieniowanie UV, jednak piasek i woda odbijają światło słoneczne i dociera ono od dołu. 
  • Promieniowanie UV nie leczy trądziku, ale go zaostrza. Słońce przyspiesza rogowacenie skóry i chociaż wydaje nam się, że buzia po opalaniu wygląda zdrowiej to po paru dniach mamy wysyp nowych zmian i krost. W dodatku opalanie ranek trądzikowych i wyprysków to pierwszy krok to głębokich przebarwień. 
  • Promieniowanie UVA działa w takim samym natężeniu przez cały rok. Przenika przez chmury, szyby samochodów i okna w domach. Dlatego kremów z filtrami powinniśmy używać przez cały rok, zwłaszcza zimą kiedy to promieniowanie słoneczne odbija się od śniegu. 
  • Filtry z różnych aplikowanych na siebie produktów nie sumują się. Bierze się pod uwagę wartość najwyższego faktora z użytych kosmetyków. Przykładowo jeśli aplikujemy krem z filtrem SPF 20, a na to nakładamy podkład z faktorem SPF30, to przyjmujemy, że stopień ochrony naszej skóry wynosi SPF30.
  •  Ochrona przeciwsłoneczna ogranicza syntezę witaminy D3, jednak skutki braku ochrony są bardziej dotkliwe i nieodwracalne. W naszej szerokości geograficznej możliwa jest synteza tylko od kwietnia do września. W syntezie witaminy D3 duże znaczenie ma także dieta bogata w ryby, takie jak łosoś, węgorz i śledź. 
  • Ekran ochronny powinniśmy nakładać co 2 godziny i po każdym wyjściu z morzą wycieraniu się ręcznikiem. 

Znajomość najważniejszych podstaw ochrony przeciw słonecznej chroni Nas przed oparzeniami, którego skutki na zawsze pozostają w Naszej skórze a także przeciwdziałamy fotostarzeniu. Dbajmy o siebie cały rok!

 

Tagi: UVB SPF filtr

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt