Specjalistyczne zabiegi podologiczne

Podstawowy zabieg podologiczny inaczej nazywany pedicure leczniczym.

Podstawowy zabieg podologiczny inaczej nazywany pedicure leczniczym.

Warto wykonywać go kilka razy w roku. Odpowiednia pielęgnacja stóp zmniejsza ryzyko powstania różnych problemów takich jak modzele, pękające pięty czy wrastające paznokcie. Podczas zabiegu skracane są paznokcie, nadanie im odpowiedniego kształtu, oczyszczenie wałów paznokciowych,  usunięcie nadmiernych zrogowaceń i innych zmian patologicznych. Po opracowaniu stóp wykonywany jest peeling oraz aplikacja odpowiednio dobranego preparatu.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej .

regularne wykonywanie zabiegu pedicure specjalistycznego u cukrzyka ma na celu dbanie o utrzymanie ich w dobrej kondycji i niedopuszczenie do pierwszorazowego lub ponownego rozwinięcia się ran lub owrzodzeń. U diabetyków istnieje szczególne ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej i grzybiczej, należy też stosować preparaty rekomendowane dla tej grupy osób.

Zabiegi lecznicze

Leczenie wrastającego paznokcia z zastosowaniem tamponady - jest obecnie możliwe już w ciągu jednej wizyty u podologa. W przypadku dużych i zaawansowanych stanów zapalnych najpierw staramy się go zmniejszyć, zakładając tamponadę/opatrunek. 

Leczenie i korekcja paznokci z zastosowaniem klamry - bezinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia wrastających paznokci. Klamra ortonyksyjna umożliwia korekcję nieprawidłowego kształtu paznokcia, a ponadto pozwala przywrócić odpowiedni kierunek jego wydłużania. Dzięki temu paznokieć rośnie prosto, nie wchodząc w mechaniczny konflikt z wałem paznokciowym. Klamry ortonyksyjne pozostają na paznokciach od kilku do kilkunastu tygodni, stopniowo korygując deformacje płytki paznokciowej.

Leczenie brodawek wirusowych (elektrokoagulacja) - terapia leczenia brodawek wirusowych jest  zazwyczaj długotrwała. Najczęściej potrzeba od 3 do 10 zabiegów. Jednak jest to uzależnione od ilości brodawek, jak i ich wielkości. Zabieg elektrokoagulacji polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądem wysokiej częstotliwości, powoduje to uszkodzenie (koagulację) białek zlokalizowanych w tkance m.in. brodawek łojotokowych, brodawek płaskich, włókniaków, punktów rubinowych i naczyniaków gwiaździstych.

Leczenie grzybicy stóp – zazwyczaj długotrwałe, jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia jest więc bardzo ważne. Najczęściej stosuję się odpowiednie maści, zawierające środki efektywnie oraz szybko zwalczające grzybicę na stopach.

Leczenie grzybicy paznokci - zastosowanie środków rozmiękczających płytkę paznokciową oraz regularne oczyszczenie z części głęboko zakażonych grzybicą, dzięki czemu terapia infekcji grzybiczej przebiega szybciej. Dla wzmocnienia działania stosuję się specjalny preparat leczniczy do pokrycia płytki, który może pomóc w walce z grzybicą paznokci.

Usuwanie hiperkeratoz, modzeli, odcisków

zgrubienia tkanki rogowej naskórka tworzą się w miejscach największego obciążenia. Usunięcie modzeli jest prostym zabiegiem i czasem potrzeba do tego tylko jednej wizyty. Częstą przyczyną powstawania modzeli jest płaskostopie poprzeczne. W celu pozbycia się tego ważne jest zastosowanie specjalistycznej wkładki odciążającej do obuwia, która przyniesie ulgę pacjentowi podczas chodu.

Pielęgnacja pękającej skóry na piętach

najczęściej stosowaną metodą w odniesieniu do leczenia pękających pięt jest wykorzystanie frezarki diamentowej lub dłuta podologicznego. W niektórych przypadkach zabieg ten musi być stosowany kilkakrotnie w regularnych odstępach czasowych.
Równie ważnym elementem terapii pękających pięt są preparaty nawilżające i zmiękczające naskórek, najczęściej z mocznikiem i witaminą A.

Rekonstrukcja paznokcia

to bezbolesny zabieg o charakterze estetycznym, którego celem jest ukrycie ubytków w płytce paznokciowej powstałych na skutek urazów mechanicznych lub zmian chorobowych. Polega na oczyszczeniu łożyska i uzupełnieniu brakującego fragmentu płytki paznokciowej masą światłoutwardzalną. Masy te w swoim składzie zawierają substancje przeciwgrzybicze, które przeciwdziałają rozprzestrzenieniu się grzybicy w trakcie noszenia rekonstrukcji. Rekonstrukcję należy co kilka tygodni wymieniać na nową, można ją wykonać przy długości płytki 1/3 całości paznokcia.

Kinesiotaping podologiczny

zastosowanie taśmy kinesiotaping w miejscach przeciążeń mięśni i okolicach sprawiających ból przynosi natychmiastową ulgę. Na skórze dochodzi do intensywnego ukrwienia, poprawiona zostaje struktura tkanek oraz wyrównuje się napięcie mięśni, które ma wpływ na uśmierzenie bólu. Wiele przypadłości związanych z bólem kończyn dolnych jest wskazaniem do tapingu np. zmiany deformacyjne Hallux Valgus, stan zapalny stawu podstawnego palucha, koślawość, szpotawość, czasowa korekcja ustawienia stawu, ostroga piętowa, po urazach i zabiegach operacyjnych, na ścięgno Achillesa.

Refleksologia stóp

holistyczna technika masażu regulująca pracę narządów wewnętrznych, jest niezastąpioną metodą łagodzenia stresu poprzez wprowadzenie osoby masowanej w stan głębokiego odprężenia. Łagodzi ból stóp i łydek, bóle głowy i migreny. Stymuluje mózg do efektywniejszej pracy. Działa na dolegliwości przewodu pokarmowego, stymuluje metabolizm i detoksykację. Poprawia krążenie krwi.

Pobranie materiału do badania mykologicznego

wykonuje się celem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji grzybiczej w obrębie stóp. Badanie mykologiczne umożliwia precyzyjną diagnostykę, zarówno w kierunku grzybicy paznokci, jak i grzybicy skóry między palcami.
Pobrany materiał zostaje umieszczony w jałowym pojemniku, a następnie wysłany do laboratorium.

Co musisz wiedzieć

Okolica ciała
  • Stopy
Problem
  • Wrastające paznokcie
  • Pękająca pięta
  • Grzybica skóry i paznokci
  • Brodawki wirusowe
  • Stopa cukrzycowa
Cennik zabiegów

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt