Wypełniacze - kwas hialuronowy

Wypełniacze do powiększania ust - kwas hialuronowy

Wypełniacze do powiększania ust - kwas hialuronowy

Powiększanie ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Nic dziwnego – usta stanowią element twarzy, który uznawany jest za jeden z atrybutów kobiecości. Medycyna estetyczna daje ogromne możliwości w zakresie powiększania ust, korygowania dysproporcji między górną i dolną wargą, asymetrii ust, podnoszenia opadających kącików ust oraz modelowania łuku Kupidyna.

Jak powiększyć usta – przegląd metod

Kiedyś powiększanie ust możliwe było wyłącznie na drodze inwazyjnego zabiegu wszczepienia implantu. Silikonowy implant o wysokiej plastyczności i jednolitej konsystencji wprowadzany był przez niewielkie nacięcia w kącikach ust, wykonane od strony jamy ustnej. Ta trwała metoda powiększania ust nie jest już jednak powszechnie stosowana, gdyż zastąpiona została przez znacznie mniej inwazyjne metody. Mowa o powiększaniu i modelowaniu kształtu ust z wykorzystaniem wypełniaczy, takich jak tłuszcz pozyskany od pacjenta bądź kwas hialuronowy. Ta druga opcja jest stosowana znacznie częściej, gdyż jest to procedura mało inwazyjna, bezpieczna, szybka i dająca ogromne możliwości w zakresie modyfikowania wielkości i kształtu ust.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – opis zabiegu

Kwas hialuronowy to związek występujący naturalnie w organizmie człowieka, a główne jego depozyty zlokalizowane są w skórze. Jest to związek o wybitnych właściwościach higroskopijnych – kwas hialuronowy może wiązać wodę w ilości wielokrotnie przekraczającej jego masę. W medycynie estetycznej stosowane są preparaty kwasu hialuronowego syntetyzowanego przez specjalnie zmodyfikowane bakterie. W zabiegu powiększania ust wykorzystywany jest kwas hialuronowy usieciowany, czyli mniej podatny na działanie występujących w organizmie enzymów - hialuronidaz. Dzięki temu kwas hialuronowy degradowany jest stopniowo, a efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Przed powiększaniem ust kwasem hialuronowym konieczna jest konsultacja lekarska, w czasie której wykluczane są przeciwwskazania do zabiegu, ponadto omawiany jest szczegółowo pożądany efekt końcowy zabiegu. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym poprzedzone jest znieczuleniem miejscowym – na usta aplikowany jest krem znieczulający, bądź wykonywane jest znieczulenie stomatologicznie przez lekarza poprzez iniekcję preparatu znieczulająego w skórę czerwieni wargowej.

Jak powiększyć usta kwasem hialuronowym? Zabieg polega na wypełnianiu ust odpowiednią objętością preparatu z kwasem hialuronowym. W zależności od tego, czy celem jest powiększenie ust, modelowanie ust czy skorygowanie asymetrii – wybierane są różne techniki iniekcji preparatu. W przypadku modelowania konturu ust preparat wprowadzany jest liniowo wzdłuż granicy czerwieni wargowej. Wkłucie rozpoczyna się w kącikach ust, po czym kieruje się do części dośrodkowej ust. Natomiast powiększanie ust wymaga nakłucia ust po bokach oraz skierowania igły w kierunku przyśrodkowym; w ten sposób wypełniany jest każdy kwadrant ust. Zabieg trwa około 20 minut.

Po zabiegu wskazane jest wykonanie delikatnego masażu ust, co sprzyja równomiernej dystrybucji kwasu hialuronowego. Jak masować usta po kwasie? Lekarz wykonuje delikatny masaż, ściskając i wygładzając powierzchnię ust.

W zależności od tego, w jakiej objętości użyty zostanie kwas hialuronowy, cena zabiegu może się wahać od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Powiększanie ust przed i po, czyli efekty wypełniania ust kwasem hialuronowym

Efekty powiększenia ust kwasem hialuronowym zależą od wyjściowego kształtu i wielkości ust, oczekiwań klienta wobec efektów końcowych, a także objętości użytego preparatu oraz techniki wykonania iniekcji. Najważniejsze jest, aby podczas przedzabiegowej konsultacji lekarskiej dokładnie określić, jaki efekt ma zostać osiągnięty. Konieczne jest dopasowanie docelowego kształtu i wielkości ust do całej twarzy - tylko wówczas osiągnąć można bardzo naturalny efekt. Nie należy przesadzać z objętością użytego kwasu hialuronowego, gdyż może skutkować pojawieniem się efektu tzw. sztucznych ust czy kaczego dzióbka.

Aby zapobiec pojawieniu się skutków ubocznych i zapewnić nienaganny wygląd ust, ważne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Przede wszystkim – należy pamiętać o unikaniu dotykania ust bezpośrednio po zabiegu, co ma na celu utrzymanie miejsc wkłucia w idealnej czystości. Jeśli lekarz nie zaleci wykonywania masażu w domu, nie jest to konieczne, gdyż stwarza ryzyko infekcji. Przez pierwszą dobę po zabiegu nie należy wykonywać makijażu, spożywać gorących potraw i napojów czy alkoholu. Przez kilka dni niewskazane jest ponadto poddawanie ust wpływowi skrajnych temperatur – wynika z tego zakaz opalania się, korzystania z sauny czy kriokomory.

Kiedy widać efekty po modelowaniu ust kwasem hialuronowym?

Gdy zostaje wstrzyknięty kwas hialuronowy, usta po zabiegu są początkowo lekko obrzęknięte, co wynika z wiązania znacznych ilości wody przez kwas hialuronowy, a także podrażnienia tkanek. Taki obrzęk ust ustępuje samoistnie po kilku dniach i wówczas można ocenić efekty zabiegu. Usta zyskują pożądany kształt i wielkość, są gładsze i bardziej jędrne, lepiej nawilżone, a kolor czerwieni wargowej jest bardziej intensywny.

Jak długo utrzymuje się efekt po powiększaniu ust kwasem hialuronowym?

Iniekcje kwasu hialuronowego to nietrwała metoda na powiększanie ust. Ile się utrzymuje efekt? Jest to kwestia indywidualna, wynikająca z tempa degradacji kwasu hialuronowego w organizmie. Najczęściej efekty powiększania ust utrzymują się przez 6 – 12 miesięcy. Czynnikami przyspieszającymi degradację kwasu hialuronowego jest m. in. palenie papierosów i ekspozycja na słońce. Wraz z upływem miesięcy stopniowo zanika kwas hialuronowy, usta powracają do dawnej kondycji, a efekt zabiegu staje się coraz mniej widoczny. Wówczas zabieg można powtórzyć.

Możliwe skutki uboczne i powikłania modelowania ust kwasem hialuronowym

Wypełnienie ust kwasem hialuronowym uznawane jest za bardzo bezpieczny zabieg. Jeśli zabieg przeprowadzony jest prawidłowo, a osoba poddawana zabiegowi przestrzega zaleceń przed- i pozabiegowych, wówczas ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome. Czym może skutkować powiększanie ust kwasem hialuronowym? Skutki uboczne, które występują najczęściej to dłużej utrzymujący się ból i obrzęk. Niekiedy widoczne są białe plamki na ustach – nie jest to jednak poważne powikłanie, a gruczoły łojowe o zwiększonej widoczności. Niekiedy może pojawić się krwiak na ustach – niewielki krwiak wchłonie się sam i nie wymaga leczenia.

Gdy preparat zostanie wprowadzony zbyt powierzchniowo, wówczas pojawić się mogą grudki na ustach. Wtedy wystarczy rozmasować preparat. Tego typu powikłania pojawiają się bezpośrednio po zabiegu lub w przeciągu pierwszych kilku godzin. Zazwyczaj mają one łagodny i przejściowy charakter.

Bardziej poważne powikłania pojawiają się nieco później po zabiegu i dotyczą infekcji, zakażeń czy ropni. Może ponadto dojść do zatkania naczynia krwionośnego i martwicy. Ponadto może dojść do rozwoju uczulenia na kwas hialuronowy. Tego typu powikłania występują jednak bardzo rzadko.

Jakie są efekty?

1
Redukcja zmarszczek

całkowite wygładzenie lub znaczne spłycenie zmarszczek, uelastycznienie włókien kolagenowych i elastylowych

2
Nawilżenie skóry

kwas wiąże i magazynuje wodę w tkance, odpowiadając za prawidłowe nawilżenie skóry, jej elastyczność i jędrność

3
Natychmiastowe efekty

pełnym efekt widoczny po 2-3 dniach ze względu na obrzęk, jaki może się utrzymywać się po zabiegu

Co musisz wiedzieć

Okolica ciała
 • Twarz
 • Policzki
 • Usta
Wskazanie
 • Poprawa owalu
 • Zmarszczki
 • Poprawa gęstości
 • Pierwsze objawy starzenia
 • Wypełnienie
 • Redukcja asymetrii
 • Redukcja cieni
 • Poprawa wyglądu
 • Szybki efekt
Problem
 • Zmarszczki
 • Bruzdy
 • Blizny płytkie
 • Sucha skóra
 • Cienie pod oczami
 • Asymetrnia ust
 • Małe usta
Przeciwwskazania
 • Stany zapalne skóry
 • Choroby wirusowe
 • Karmienie piersią
 • Ciąża
 • Nowotwory
 • Aktywne infekcje
 • Infekcje grzybicze
 • Choroby autoimunologiczne
Cennik zabiegów

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt