Leczenie migreny

Madame Migrena – nie daj się zamknąć w domu

Madame Migrena – nie daj się zamknąć w domu

Migrenowe bóle głowy mają bardzo niekorzystny wpływ na jakość życia oraz codzienne funkcjonowanie, są również jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności w pracy. Niestety, mimo że tak bardzo utrudniają bytowanie, często są lekceważone przez otoczenie chorego.
Bóle te mają charakter napadowy. Podczas ataku może wystąpić zwiększona wrażliwość na światło, hałas, zapachy, a także nudności i wymioty. Atak może trwać od kilku (4) do kilkudziesięciu (72) godzin, może występować raz na kilka miesięcy lub powtarzać się co kilka dni. W czasie między napadami migreny pacjenci mogą odczuwać też inne bóle głowy (np. napięciowe). Dlatego migrena może utrudniać, a nawet uniemożliwiać wykonywanie najprostszych czynności paraliżując życie pacjenta.

Rodzaje migreny

Istnieją różne rodzaje migreny (np. z aurą lub bez) - jedną z nich jest migrena przewlekła. Polega ona na utrzymywaniu się częstych i silnych dolegliwości bólowych, które słabo reagują lub nie reagują wcale na podanie standardowych leków przeciwbólowych.

Na czym polega leczenie migreny botoxem?

Botox (toksyna botulinowa) jest powszechnie znany ze swych właściwości przeciwzmarszczkowych. Mało kto wie, że znalazł on zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w leczeniu wielu schorzeń, w tym migreny. Występuje kilka rodzajów toksyny botulinowej. W leczeniu migreny zastosowanie znajduje tylko typ A. Mechanizm działania toksyny botulinowej typu A polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny w płytce nerwowo-mięśniowej, co prowadzi do rozkurczu mięśni. Ma ona też działanie przeciwbólowe poprzez hamowanie wydzielania mediatorów bólu (neurotransmiterów) z zakończenia nerwowego i mediatorów stanu zapalnego. Ważne jest, że lek działa w miejscu jego wstrzyknięcia, a działanie ogólnoustrojowe jest znikome lub żadne. Jest bezpieczny w długotrwałej terapii.

Przygotowanie do zabiegu:

Migrena przewlekła to ciężka i skomplikowana choroba, jej rozpoznanie stawia zawsze specjalista neurolog. Wymaga stałej profilaktycznej farmakoterapii. Unika się tu stosowania leków przeciwbólowych, gdyż ich nadużywanie może prowadzić do tzw. polekowych bólów głowy z odbicia. Czasem jednak farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub powoduje nieakceptowane dla pacjenta objawy uboczne. Alternatywą jest więc nowoczesna terapia toksyną botulinową.

Jak przebiega zabieg?

Anatomicznym celem terapii migreny przewlekłej przy zastosowaniu toksyny botulinowej typu A są nerwy czaszkowe (n. trójdzielny) i nerwy obwodowe (n. potyliczny większy, mniejszy i trzeci, n. uszno-skroniowy, n. uszny wielki i nn. nadobojczykowe). Botox podawany jest podskórnie, w formie zastrzyków, bardzo cienką i krótką igłą, w okolice czołowe, skroniowe, potyliczną i w okolicę karku. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani żadnej rekonwalescencji, zatem powrót do normalnej aktywności życiowej jest natychmiastowy. Trwa około pół godziny.

Efekty leczenia:

Pierwsze efekty leczenia są zauważalne po ok. tygodniu od zabiegu. Aby osiągnąć trwały efekt terapeutyczny, zaleca się wykonanie minimum trzech cykli leczenia w odstępach 12-tygodniowych. Działanie ustępuje w ciągu ok. 3-6 miesięcy po wstrzyknięciu. W wielu przypadkach efekt leczenia toksyną botulinową trwa dłużej, czasem kolejne podanie leku nie jest konieczne lub można stosować go rzadziej (bezpiecznie nawet do kilku lat). Zabieg jest skuteczny, a w 80% przypadków dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów lub zmniejszenia ich częstotliwości i siły.

Co musisz wiedzieć

Okolica ciała
  • Skóra głowy
Cennik zabiegów

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt