Trycholog - specjalista od włosów

Trycholog - specjalista od skóry głowy

Trycholog - specjalista od skóry głowy

Kiedyś problemy z włosami postrzegane były jedynie przez pryzmat estetyki fryzury. Nikt nie patrzył na kwestię łamliwości włosów czy ich nadmiernego wypadania jak na poważne zaburzenie. Dziś wiadomo jednak, że bardzo często pogorszenie kondycji włosów jest
manifestacją nie tylko niewłaściwej pielęgnacji czy źle zbilansowanej diety, ale także poważnych problemów ze zdrowiem. A szczegółową diagnostyką problemów z włosami orazodpowiednią ich terapią zajmuje się trychologia.

Co to jest trychologia?

Co to jest trychologia?

Co to jest trychologia?
Trychologia to stosunkowo nowa, wąska dziedzina medycyny i kosmetologii, w centrum zainteresowania której znajdują się włosy oraz skóra głowy. Trychologia to specjalistyczna gałąź wiedzy rozwijająca się bardzo dynamicznie, co wynika z faktu, iż coraz więcej osób
doświadcza problemów związanych ze zdrowiem włosów i skóry głowy. Z drugiej strony – wzrasta świadomość dotycząca złożoności problemu oraz tego, że samodzielne próby wzmocnienia problematycznych, wypadających w nadmiarze włosów bardzo często kończą
się niepowodzeniem. Aby móc wzmocnić włosy i kompleksowo zadbać o ich kondycję konieczna jest bowiem specjalistyczna wiedza dotycząca przyczyn problemu i sposobu ich wyleczenia. Dlatego trychologia zdobywa coraz większe uznanie zarówno specjalistów, jak i pacjentów, nadając nową jakość terapii wypadania włosów i schorzeń owłosionej skóry głowy.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami. Zadaniem trychologa jest dokładnaanaliza stanu skóry oraz mieszków włosowych. Konsultacja u trychologa pomaga ustalić przyczynęnadmiernej utraty włosów, a także zdiagnozować schorzenia skóry głowy takie jak: łojotokowezapalenie skóry, łuszczyca czy łupież. Specjalista trycholog dysponuje rozległą wiedzą medyczną zzakresu kosmetologii, dermatologii, endokrynologii czy dietetyki, dzięki temu w holistyczny sposóbpatrzy na proces wypadania włosów i choroby skóry głowy. Trycholog to specjalista oferującykompleksową opiekę. Podczas konsultacji  proponuje szczegółową terapię zdiagnozowanegoschorzenia oraz sugeruje ewentualne metody leczenia.

Ile rosną włosy i ile włosów ma człowiek?

Ile rosną włosy i ile włosów ma człowiek?

Ilość włosów na głowie jest kwestią mocno indywidualną, podobnie jak tempo wzrostu włosa. Można się jednak pokusić o pewne uogólnienia – średnia liczba mieszków włosowych na skórze głowy to 80 – 100 tysięcy, choć liczba ta może sięgać nawet 150 000. Najwięcej włosów mają statystycznie osoby o odcieniu blond, najmniej – posiadający włosy rude. Natomiast przeciętne tempo wzrostu włosa to około 0,3 mm dziennie, co daje przyrost 1 cm w skali miesiąca. Wielkości te zależą od wspomnianych wcześniej predyspozycji osobniczych, czyli uwarunkowań genetycznych, ale także wpływu czynników środowiskowych – trybu życia, stanu zdrowia, pielęgnacji włosów.

 Ciekawostka 

Naturalna barwa włosa uwarunkowana jest obecnością barwnika melaniny. Wraz z upływemlat melanocyty – komórki odpowiedzialne za syntezę melaniny pracują coraz mniejefektywnie. Spadkowi syntezy melaniny towarzyszy stopniowe odbarwianie włosa, czylisiwienie. A dieta uboga w witaminy z grupy B czy antyoksydanty, stres oraz stosowanieużywek mogą przyspieszać ten proces.

 

Jak wzmocnić włosy?

Bez względu na to, na jaki typ łysienia jesteśmy narażeni, zawsze powinniśmy zadbać o właściwe odżywienie włosów. Mowa tu zarówno o odpowiednio skomponowanej diecie i suplementacji, jak i pielęgnacji dopasowanej do typu włosów i skóry głowy. W diecie nie powinno zabraknąć mięs i ryb, warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz orzechów. Dzięki temu dieta bogata jest w niezbędne dla zachowania zdrowych i pięknych włosów aminokwasy, kwasy tłuszczowe, antyoksydanty oraz witaminy i składniki mineralne.

Codzienna pielęgnacja włosów powinna uwzględniać stosowanie łagodnych kosmetyków o jak najbardziej naturalnej formule, które nie przeciążą włosów ani nie podrażnią skóry głowy. Niezwykle skuteczną metodą na wzmocnienie mieszków włosowych i odżywienie włosów, bez których trychologia nie byłaby tak skuteczna są zabiegi medycyny estetycznej – mezoterapia igłowa, osocze bogatopłytkowe, Dermapen czy karboksyterapia.

Preparaty na porost i wzmocnienie włosów

W celu kompleksowego wzmocnienia włosów należy zadbać zarówno o zahamowanie wypadania włosów, jak i pobudzenie tempa ich wzrostu. A do tego niezbędne jest stymulowanie krążenia krwi w skórze głowy, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych. W tym celu doskonale sprawdzą się preparaty aplikowane na skórę głowy, mające postać lotionów, wcierek czy serum. Zawierają one takie związki aktywne jak: kofeina, wyciąg z żeń – szenia czy ekstrakt z cynamonu pobudzające krążenie krwi, a także związki odżywcze – peptydy, witaminy i składniki mineralne. Cenionym składnikiem preparatów na włosy są czynniki wzrostu i roślinne komórki macierzyste stymulujące porost włosów, a także aminexil czy minoksidil zakotwiczające cebulkę włosa w mieszku włosowym.

Ciekawostka – dlaczego siwiejemy?

Naturalna barwa włosa uwarunkowana jest obecnością barwnika melaniny. Wraz z upływem lat melanocyty – komórki odpowiedzialne za syntezę melaniny pracują coraz mniej efektywnie. Spadkowi syntezy melaniny towarzyszy stopniowe odbarwianie włosa, czyli siwienie. A dieta uboga w witaminy z grupy B czy antyoksydanty, stres oraz stosowanie używek mogą przyspieszać ten proces.

Cennik zabiegów

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt