Leczenie bruksizmu

Zabieg wykonasz również w:

Bruksizm jest to schorzenie wynikające z nadmiernej i nieświadomej aktywności mięśni żwaczy, objawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi głównie podczas snu.

Bruksizm jest to schorzenie wynikające z nadmiernej i nieświadomej aktywności mięśni żwaczy, objawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi głównie podczas snu.

Pacjenci często nie są go w pełni świadomi, a ma niestety destrukcyjny wpływ na cały układ stomatognatyczny.
 
Konsekwencją występowanie tego schorzenia jest uszkodzenie zębów, wynikające z ich nadmiernego nacisku . Szkliwo ulega ścieraniu, pęka, a zęby mogą ulec rozchwianiu. W kolejnym etapie zmiany zapalne mogą rozwinąć się także w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje ich zwyrodnieniem i trwałym uszkodzeniem. 
Dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu oraz wzrasta napięcie mięśniowe w obrębie mięśni żwaczy. Mogą pojawić się przewlekłe bóle głowy, szumy uszne, napięcie karku, nierzadko również ból pleców. 
 
W związku z przerostem mięśni zmienia się także owal twarzy tj. żuchwa przybiera masywny wygląd, a dół twarzy staje się „kwadratowy”.

Przyczyny bruksizmu

Nie poznano dotąd dokładnie przyczyny występowania tego schorzenia, aczkolwiek uważa się , iż głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia bruksizmu jest narażenie na stres i nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
 
Z czynników , które często towarzyszą jego wystąpieniu wymienia się także :
-wady zgryzu , 
-braki zębowe, 
-wadliwie ukształtowane powierzchnie koron, mostów lub protez, 
-niektóre choroby pasożytnicze, 
-zaburzenia lękowe , 
-a także nawykowe , długotrwałe żucie gumy .

Leczenie bruksizmu

Nie ma niestety jednej skutecznej metody leczenia. Terapia powinna odbywać się jednocześnie na kilku płaszczyznach.
 
Z pewnością niezbędna będzie konsultacja stomatologiczna i odpowiednio dobrane leczenie. 
 
Jeśli przyczyną są problemy emocjonalne i narażeniem na przewlekły stres, konieczne będzie podjęcie terapii w tym zakresie.
 
 
Doskonałe efekty daje także leczenie za pomocą implantacji toksyny botulinowej.

Jak leczymy bruksizm w Medicus Uroda?

Wykorzystując wiedzę dotyczącą mechanizmu działania toksyny botulinowej stosujemy ją , aby zablokować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy, osłabienie ich siły, a co za tym idzie redukcję nacisku i możliwości „zgrzytania zębami”.
 
 
W MEDICUS URODA zabieg wykonywany jest zawsze przez wykwalifikowanego lekarza, gdyż nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu może wiązać się z przejściową niestabilnością zgryzu, nasileniem dolegliwości a nawet zniekształceniem twarzy.
 
 
Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest szybki i praktycznie bezbolesny, a po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności.
 
Na ostateczny efekt działania toksyny czekamy ok 2 tygodnie od implantacji, a rezultaty utrzymują się nawet do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg powinno się powtórzyć.

Co musisz wiedzieć

Okolica ciała
  • Twarz
Wskazanie
  • Poprawa owalu
  • Normalizacja
Problem
  • Zgrzytanie zębów
Cennik zabiegów

Umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!
Serdecznie zapraszamy do Medicus Uroda

Kontakt